AKTUALNOŚCI

 • MM.jpg

  Pamięci Mariusza Makowskiego (1958-2019)

  „Kocham cię Ziemio Cieszyńska, więc cóż mogę ci dać?”

  To piękne wyznanie i proste pytanie przez lata towarzyszyło nieodżałowanej pamięci Kustoszowi, Mariuszowi Makowskiemu. Choć dzieciństwo i młodość spędził w Katowicach, to gdy przybył na Ziemię Cieszyńską, związał się z nią na zawsze, oddając jej bez reszty swe serce, talent i czas.

  „Kocham cię Ziemio Cieszyńska, więc cóż mogę ci dać?”
  Swoją miłość do cieszyńskiej ojczyzny, umiłowanej za jej bogactwo kulturowe, różnorodność i wielobarwność wynikające z tradycji i wielonarodowościowych wpływów, pielęgnował przez wiele lat swego życia, harmonijnie łącząc pasję z pracą zawodową i różnorodną aktywnością społeczną...

 • Konferencja Cieszyńskiego Uniwersytetu III Wieku

  Drodzy członkowie, sympatycy Macierzy Ziemi Cieszyńskiej Towarzystwa Miłośników Regionu!
  Cieszyński Uniwersytet III Wieku zaprasza wszystkich Seniorów do wzięcia udziału w Konferencji „Jak  mądrze dbać o zdrowie w dojrzałym wieku ?” podczas której uczestnicy będą mieli możliwość spotkania się z ekspertami w dziedzinie profilaktyki zdrowia. Zorganizowane prelekcje będą  miały na celu edukowanie i zmotywowanie seniorów do świadomego dbania o własne zdrowie.

  Konferencja odbędzie się  12 marca 2019, o godzinie 10.00 w sali konferencyjnej US w Cieszynie, ul. Bielska 62. Wstęp wolny.  bezpłatny.

  Zaproszenie: zaproszenie_2019.pdf

 • 1% prosimy o wsparcie

  W imieniu Zarządu Głównego Macierzy Ziemi Cieszyńskiej zwracam się do wszystkich Członków Macierzy oraz naszych sympatyków, przyjaciół z gorącym apelem o skorzystanie z możliwości zadysponowania

  1% podatku przy rozliczaniu deklaracji PIT i zadeklarowania go na rzecz :

  Macierz Ziemi Cieszyńskiej,
  Zarząd Główny
  Ul. Stalmacha 14, 43-400 Cieszyn
  Nr KRS 0000032238

       Nie wiąże się to z żadnymi kosztami ze strony osób deklarujących, a Macierzy pozwala na fundowanie stypendiów dla uczniów klas maturalnych i studentów pierwszego roku studiów.

                                                                                                             Marta Kawulok

  Pragniemy poinformować, iż w okresie działalności Rady Funduszu Stypendialnego Śląska Cieszyńskiego ufundowano macierzowe stypendia dla uczniów klas maturalnych i studentów pierwszego roku studiów, nadto stypendia pomostowe „Dyplom marzeń" oraz stypendia artystyczne im. Maćka Olbrychta. Co roku także ustanawiamy nagrody specjalne.

 • 114119.jpg

  Kalendarz Cieszyński 2019

  Do rąk miłośników wydawnictw regionalnych trafił „Kalendarz Cieszyński” na 2019 rok. To już 35 edycja tego popularnego almanachu, ukazującego się od 1985 roku, dzięki staraniom społeczników skupionych w kręgu Macierzy Ziemi Cieszyńskiej.  Almanach zredagowany przez kolegium pod przewodnictwem Mariusza Makowskiego, zawiera wiele ciekawych artykułów historycznych i wspomnieniowych oraz unikalnych ilustracji.

  "Kalendarz Cieszyński 2019" można zakupić w biurze Zarządu Głównego MZC. Cena jednego egzemplarza wynosi jedyne 25 zł.

  Do nabycia są również archiwalne wydania "Kalendarza Cieszyńskiego".

 • 39518_3.jpg

  Prośba Kolegium Redakcyjnego „Kalendarza Cieszyńskiego”

  Materiały przewidziane do rocznika 2020 „ Kalendarza Cieszyńskiego” prosimy dostarczać na płytce CD wraz z wydrukiem, do końca czerwca 2019r., do biura Zarządu Głównego Macierzy Ziemi Cieszyńskiej przy ul. P. Stalmacha 14 w Cieszynie.

  • Teksty biograficzne prosimy zaopatrywać w wizerunki opisywanych postaci oraz wiązać je z ich okrągłymi rocznicami ( urodzin, zgonu).
  • Artykuł maksymalnie może składać się z 10 stron maszynopisu znormalizowanego tj. 1800 znaków łącznie ze spacjami.
  • Kwalifikacji materiałów do „Kalendarza Cieszyńskiego” dokonuje kolegium redakcyjne.
  • Kolegium redakcyjne zastrzega sobie prawo dokonywania zmian i skrótów do artykułów.
  • Niestety nadal nie posiadamy środków na honoraria autorskie, o czym z przykrością informujemy Szanownych Współautorów„Kalendarza Cieszyńskiego”.
 • .

 • KN_2019_plakat_A3_b2.jpg

  Koncert Noworoczny 2019

  Serdecznie zapraszamy na Koncert Noworoczny, który odbędzie się w dniu 5 stycznia 2019 r.

  Dochód z koncertu przeznaczony będzie na Fundusz Stypendialny, utworzony przez Macierz Ziemi Cieszyńskiej.

 • cieszyn1918_rgb-1-200x300.png

  Gra miejska „Śladem bohaterów #Cieszyn1918”

  W imieniu Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Cieszynie i Zarządu Głównego Macierzy Ziemi Cieszyńskiej zapraszamy do gry miejskiej, realizowanej 26 X 2018 roku. Gra "Śladem bohaterów #Cieszyn1918" jest elementem obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a także powstania Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego oraz przewrotu wojskowego dokonanego przez grupę polskich oficerów, za sprawą których Śląsk Cieszyński, po blisko 600-letniej rozłące, zjednoczył się z odradzającym się państwem polskim.

 • Logo-A-1-300x255.jpg

  OBCHODY SETNEJ ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI W CIESZYNIE

  Zarząd Główny Macierzy Ziemi Cieszyńskiej (członek komitetu organizacyjnego) serdecznie zaprasza wszystkich członków i sympatyków na cieszyńskie obchody SETNEJ ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI w dniach 19 - 21 października 2018 rok.

 • zlaz15.jpg

  VIII Złaz Górski Macierzy Ziemi Cieszyńskiej im. Władysława Orszulika - ODWOŁANY !

  Z przykrością informujemy, że z powodu małej liczby zgłoszeń (nakładające się czasowo imprezy kulturalno-oświatowe) Złaz Górski zostaje odwołany. Jednocześnie Zarząd Główny MZC zaprasza w przyszłym roku na tę cykliczną imprezę.

 • wakacje1.gif

  Życzenia

  Zarząd Główny MZC życzy wszystkim, aby rozpoczęte wakacje były pełne niezapomnianych wrażeń. Udanego i bezpiecznego wypoczynku!

 • Komunikat

  Zarząd Główny Macierzy Ziemi Cieszyńskiej informuje, iż z powodu urlopu w dniach:

  od 01.08.2018 – 18.08.2018 Biuro MZC będzie nieczynne,

  od 09.07.2018 – 20.07.2018 oraz od 16.08.2018 - 24.08.2018 Kostiumernia będzie nieczynna.

  
   

  Za utrudnienia przepraszamy

   

 • zlaz15.jpg

  Złaz Górski 2018

   

  W dniu  15 września 2018 roku Zarząd Główny MZC organizuje:

   

  VIII Złaz Górski Macierzy Ziemi Cieszyńskiej
  im. Władysława Orszulika

 • 50-lat-US.jpg

  Zaproszenie

  Zarząd Główny Macierzy Ziemi Cieszyńskiej - Towarzystwo Miłośników Regionu zaprasza  na Konferencję Naukową: "Prof. Józef Pieter (1904-1989) - współtwórca Uniwersytetu Śląskiego. (W 50. rocznicę Uczelni)" ,która odbędzie się dnia 09 czerwca 2018 roku, o godzinie 10.00 w Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Cieszynie / Rynek 1/ Konferencja pod Patronatem  Honorowym:  JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. dr hab. Andrzeja Kowalczyka i Burmistrza Miasta Cieszyna Ryszarda Macury.

 • banner_fundusz_stypendialny.jpg

  Stypendia na rok szkolny 2018/2019

  Rada Funduszu Stypendialnego Śląska Cieszyńskiego oraz Zarząd Główny Macierzy Ziemi Cieszyńskiej mają przyjemność ponownie zaprosić do składania wniosków o przyznanie stypendiów macierzowych i pomostowych na rok szkolny 2018/19.

 • komunikat.jpg

  Komunikat

  Zarząd Główny MZC informuje, iż zwyczajny, sprawozdawczo-wyborczy Walny Zjazd Delegatów Macierzy odbędzie się w dniu 26 maja 2018 r., o godz. 8.30 w pierwszym terminie lub o godz. 9.00 w drugim terminie w auli Zespołu Szkół Ekonomiczno - Gastronomicznych im. Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Cieszynie przy pl. Londzina 3.

 • Wielkanoc 2018

 • KN_2018_plakat_A3_makieta.jpg

  Koncert Noworoczny 2018

  Serdecznie zapraszamy na Koncert Noworoczny, który odbędzie się w dniu 7 stycznia 2018 r.

  Dochód z koncertu przeznaczony będzie na Fundusz Stypendialny, utworzony przez Macierz Ziemi Cieszyńskiej.

 • Życzenia