Członkowie Klubu Literackiego "NADOLZIE"

KOŁA MZC » Klub Literacki "NADOLZIE"  » Członkowie Klubu Literackiego "NADOLZIE"

Biografie członków Klubu Literackiego

 • Anna_Mazur_.jpg

  Anna Mazur

  Jest emerytowanym pracownikiem administracji Zespołu Szkół w Drogomyślu. Znana w swoim środowisku z wielu przedsięwzięć literacko-artystycznych. Prezes KL „Nadolzie” w latach 1999-2007. Laureatka wielu konkursów poetyckich.

  Kocha muzykę, uwielbia czytać i w  czytaniu nie zamyka się na jednorodną tematykę. Każdego miesiąca funduje sobie jakąś literacką pozycję, przy której zapisuje datę zakupu. Czyta też różnorodną prasę. Lubi przyrodę i przyjemność sprawia jej jazda na rowerze.

 • Bogdana_Zakoska.JPG

  Bogdana Zakolska

  Mieszkanka Dzięgielowa. Człowiek orkiestra, o wielu talentach. Słuchaczka UTW w Cieszynie - sekcji malarstwa. Emerytowany nauczyciel akademicki.

  Lubi i potrafi  gawędzić, kocha śpiewać - a słuchacze cenią jej śpiew i lubią jej  barwne, pełne swady opowieści.

 • Bozeny_Pochaby.jpg

  Bożena Pochaba

  Jest psychologiem, pracuje  w Szpitalu Śląskim. Pasje rozwija  studiując  malarstwo w ramach UTW na UŚ w Cieszynie. Kocha przyrodę, jest też  uzdolniona muzycznie, pisze teksty piosenek, kołysanek i  śpiewa je  swoim dzieciom, wnukom, przyjaciołom. Lubi czytać książki i mówi o sobie, że jest  bardzo rodzinna.

 • Elzbieta_Baranska.JPG

  Elżbieta Barańska

  Mieszka i tworzy w Zebrzydowicach. Pasjonuje się sztuką - pisze wiersze, maluje obrazy. Te dwie działalności wypełniają jej życie. Bogdana Zakolska, która podobnie jak Elżbieta przynależy do sekcji malarstwa przy  UTW w Cieszynie, podziwia ją za niebywały rozmach w operowaniu pędzlem, za nieokiełzanie w korzystaniu z palety barw. Jej poezja również nasączona jest kolorem i światłocieniami.

 • Elzbieta_Holeksy.jpg

  Elżbieta Holeksa

  Cieszynianka. Przez 20 lat pracowała w Teatrze Rampa, na Targówku w Warszawie (na różnych stanowiskach administracyjnych). Potem przez 13 lat mieszkała w USA.

  Lubi wycieczki,  włóczęgi górskie. Jest ciekawa świata i świetnie o świecie opowiada. Ma ogromny dar relacjonowania- z przekonaniem i barwnie. Sportowo- uwielbia pływać. Kocha muzykę poważną. I często muzyka jest tematem jej twórczości.

 • Gertuda_Pisarek[1].jpg

  Gertruda Pisarek

  Skoczowianka, emerytowana nauczycielka języka polskiego. Wychowawca kilku pokoleń dzieci i młodzieży.  Przez wiele lat jej pasją było harcerstwo - dziesiątki zuchów i harcerzy miało przyjemność spędzać z nią nie tylko letni wakacyjny czas na obozach harcerskich, ale też brało udział w rajdach, zlotach, czy zbiórkach harcerskich. Również żywo zaangażowana była w ruch  esperancki.

 • h_szypula.jpg

  Henryka Barbara Szypuła

  Mieszka w Cieszynie. Jej pasją jest muzyka, dobra książka, wartościowy film. Lubi  podróże ale też przyjemność znajduje w przebywaniu na działce i uprawianie jej. Chętnie pomaga innym i dużą radość sprawia jej czas spędzany z przyjaciółmi. Jednak największą miłością jest rodzina i wnuki. Bliskie jej sercu jest powiedzenie:

  " Wszystkie dzieci są nasze", więc od kilku lat współpracuje z Fundacją Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" i Fundacją "Dzieci Niczyje".

 • Jolanta_Skora.jpg

  Jolanta Skóra

  Z domu Pisarek. Mieszkanka  Górek Wielkich. Pracuje jako logopeda w Szkole Podstawowej w Górkach Wielkich. Od 2008r. jest prezesem KL „Nadolzie”.

  Kocha podróże, dobrą książkę, teatr, kino. Lubi tracić czas z rodziną i przyjaciółmi. Chętnie wędruje górskimi szlakami i jeździ na rowerze. I w  przewadze podróże - są tematem jej wierszy.  

 • zdjecie_K._Kurzycy[1].jpg

  Krystyna Kurzyca

  Rodowita cieszynianka. Śpiewa, pisze bajki, wiersze i prozę. Pisze barwnie językiem literackim, ale też z łatwością posługuje się gwarą. Bryluje na spotkaniach poetyckich recytując wiersze cieszyńską gwarą.

  Kocha muzykę, śpiew, chętnie gra na fortepianie.

 • zdjecie_Marii_Nowak.jpg

  Maria Nowak

  Mieszkanka Ustronia. Z wykształcenia ekonomistka. Obecnie na emeryturze. Jej domeną są fraszki,  limeryki, wiersze  o treści religijnej i ekumenicznej. W ubiegłym miesiącu została przyjęta w poczet  członków Stowarzyszenia Autorów Polskich.

  Kocha rodzinę, szczególnie wnuki. Uwielbia uprawiać ogród i pielęgnować kwiaty.

 • Pawel_Malysz.jpg

  Paweł Małysz

  Mieszkaniec  Goleszowa. Emerytowany górnik (pracował najpierw  na kopalni "Morcinek" jako ratownik górniczy, a potem na kopalni "Borynia” w charakterze mechanika sprzętu ratowniczego).

  Interesuje się sportem, więc nie dziwi, że  wiersze dedykuje  wybitnym sportowcom i głównie sport jest tematyką jego wierszy.  Zakochany jest w swoim ogrodzie i na jego pielęgnacji spędza sporo czasu.

 • Teresa_Chwastek.JPG

  Teresa Chwastek

  Mieszka w Ustroniu pod Czantorią. Emerytowana  polonistka, bibliotekarz. Kocha góry, morze, podróże małe i duże. Zauważa i poszukuje piękna na każdym kroku. Nie ma dla niej dnia bez dobrej literatury i muzyki. Lubi wyprawy do muzeów, na wystawy, koncerty.

  Jej ulubione powiedzonko brzmi: c'est la vie !

 • Teresa_Papkala.JPG

  Teresa Papkala

  Jest rodowitą skoczowianką, obecnie na emeryturze. Interesuje się głównie ogrodnictwem a w szczególności ozdobnymi bylinami. "Malowanie" rabat kwiatami tak, aby kwitły od wiosny do jesieni, sprawia jej najwięcej radości. Od zawsze pisywała różne teksty, które nie wiadomo kiedy stawały się wierszami. Niektóre pozostały prozą o felietonowym zabarwieniu. Wiersze pani Teresy mają różną tematykę.

  Szczególnie bliskie są Jej wiersze o dzieciach.

 • Teresa_Waszut[1].jpg

  Teresa Waszut

  Z domu Waliczek. Mieszka w Cisownicy. Emerytowana nauczycielka. Animatorka kultury na Śląsku Cieszyńskim. Ciągle pełna werwy i zapału. Pisze o Ziemi Cieszyńskiej, czyli  o tym, co jej najbliższe i najdroższe. W ubiegłym miesiącu została przyjęta w poczet  członków Stowarzyszenia Autorów Polskich. Pasjonuje się regionalizmem. Pani Teresa wzbudza podziw i jednocześnie czułość znajomością nazw roślin, głównie kwiatów i ziół.

 • Urszula_Stefania_Korzonek.JPG

  Urszula Stefania Korzonek

  Mieszkanka  Pogórza k./ Skoczowa. Emerytowany  nauczyciel  szkolnictwa specjalnego. Pisała głównie dla dzieci. I dla nich wydała kilka książeczek pięknie ilustrowanych. Zdarzyło się, że dzieci samodzielnie wykonywały do książek pani Uli  ilustracje.

  Dzieci ze Skoczowa i okolic dobrze znają twórczość Urszuli Korzonek, gdyż często miały przyjemność  spotykać  się z poetką.

 • Macura11.JPG

  Andrzej Tadeusz Macura

  Mieszka i tworzy w Dzięgielowie. Pisze wiersze i piosenki. Publikuje w prasie regionalnej. Od czerwca 2018r. jest  sekretarzem generalnym Stowarzyszenia Autorów Polskich w Warszawie.

  Do pisania inspiruje go bliskość przyrody, kocha ogród, las. W poezji czerpie zarówno z myśli starożytnych, ale też w życiu codziennym wyłapuje perełki, warte rozwinięcia. Lubi jeździć samochodem i usiąść w cieszyńskim ogródku na kawę i… obserwować ludzi.

Facebook
MZCnew version 11