Kalendarz Cieszyński 2016

KALENDARZ CIESZYŃSKI » Kalendarz Cieszyński 2016

Do rąk miłośników wydawnictw regionalnych trafił „Kalendarz Cieszyński” na 2016 rok. To już 32 edycja tego popularnego almanachu, ukazującego się od 1985 roku, dzięki staraniom społeczników skupionych w kręgu Macierzy Ziemi Cieszyńskiej. Co przynosi?

 

Tradycyjnie wiele tekstów historycznych i wspomnieniowych. Na ponad 250 stronicach pomieszczono ich kilkadziesiąt. Autorami są m.in. Wojciech Święs, Małgorzata Kiereś, Alicja Michałek, Joanna Lusek, Paweł Czupryna, Ryszard Piszczek, Władysława Magiera, Lidia Szkaradnik, Michał Kawulok, Irena French, Izabela Piskorz, Marta Kawulok, Irena Maliborska, Joanna Jurgała-Jureczka i Rudolf Mizia.

Można zatem przeczytać, m.in. o historii ustrońskiej Huty „Klemens”, obozach jenieckich w Cieszynie, egzekucjach na cmentarzach żydowskich w Cieszynie i cieszyńskim więzieniu w okresie II wojny światowej. Nie mniej ciekawe są historia pomnika Pawła Stalmacha w Istebnej, opowieść o dawnych polowaniach pod Czantorią oraz „spóminki ło dawnych ustrońskich sklepikorzach”.

To tylko część atrakcyjnych tekstów. Najnowszy tom można nabyć w biurze Macierzy Ziemi Cieszyńskiej.

„Kalendarz Cieszyński 2016”, Macierz Ziemi Cieszyńskiej, Cieszyn 2015, ss. 264; red. Kolegium, przew. Mariusz Makowski

recenzja www.ox.pl

Facebook
MZCnew version 11