Okólnik nr 1/12

OKÓLNIKI I KOMUNIKATY ZG » Okólniki ZARZĄDU GŁÓWNEGO - ARCHIWUM od 2011 roku » 2012 ROK » Okólnik nr 1/12

Cieszyn, 1.2.2012 r.

Okólnik nr 1/12
 

Przybędzie stypendiów
 

     Zarząd Banku Spółdzielczego w Cieszynie przekazał darowiznę na Fundusz Stypendialny Śląska Cieszyńskiego, która pozwoli na dodatkowe ufundowanie dwóch stypendiów w roku szkolnym 2012/2013 dla uzdolnionej a niezamożnej młodzieży Śląska Cieszyńskiego. Łączna kwota 2.700 zł. pozwoli na ufundowanie stypendium dla ucznia klasy maturalnej (900 zł) oraz dla studenta pierwszego roku studiów dziennych stacjonarnych (1800 zł).
 

 

Jubileusz prof. Jana Kubika
 

     Prezes Koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej przy Politechnice Śląskiej w Gliwicach prof. dr hab. inż. Jan Kubik – jest twórcą opolskiej szkoły termomechaniki ośrodków wieloskładnikowych oraz współzałożycielem i długoletnim przewodniczącym Komisji Inżynierii Budowlanej Oddziału PAN w Katowicach. Z okazji jubileuszu 70-lecia urodzin Profesora Polska Akademia Nauk Oddział w Katowicach oraz Komisja Inżynierii Budowlanej wydała „Rocznik Inżynierii Budowlanej” (zeszyt 11 liczący 160 stron) w całości poświęcony sylwetce Profesora. Omówiono w nim szczegółowo Jego osiągnięcia naukowe, a także zawarto spis wypromowanych przez Niego doktorantów oraz zestawiono dorobek naukowy w postaci wykazu wydawnictw zwartych, artykułów i referatów naukowych. Opracowanie to kończy omówienie charakterystycznego dla Niego zaangażowania w działalność społeczną oraz znaczenia seminarium naukowego, prowadzonego na Wydziale Budownictwa Politechniki Opolskiej. Druga część rocznika zawiera rozprawy naukowe napisane przez doktorantów profesora, jego współpracowników oraz badaczy z Kraju i zza granicy, pragnących w ten sposób uczcić jubileusz 70-lecia urodzin profesora oraz wpisać się w tradycję 25 lat seminariów z termomechaniki ośrodków wieloskładnikowych.
     Jesteśmy dumni, że w szeregach Macierzy mamy tak wybitnego naukowca, dydaktyka, organizatora i społecznika. Wdzięczni za Jego trud zorganizowania Koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej przy Politechnice Śląskiej w Gliwicach pragniemy przybliżyć Jego sylwetkę.
     Urodził się 4. października 1940 r. w Bielsku. Ukończył Technikum Budowlane w Cieszynie, a studia w roku 1966, uzyskując tytuł mgra inż. budownictwa lądowego na Politechnice Śląskiej. W roku 1970 obronił pracę doktorską. W  roku 1976 uzyskał stopień doktora habilitowanego na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej, a w 1988 r. otrzymał tytuł profesora nauk technicznych. Był wielokrotnym stypendystą fundacji w Bohum, Stuttgarcie, Dreźnie, Hamburgu, Wiedniu, Lubjanie, Bratysławie, Brnie oraz w Pradze (w latach 1980-1996).
     W 1994 r. został członkiem honorowym Akademii Nauk w Bratysławie.
     W Politechnice Opolskiej przeszedł kolejne szczeble kariery naukowej i zawodowej do profesora zwyczajnego i Kierownika Katedry Fizyki Materiałów. Stworzył w Opolu „szkołę termomechaniki i jej zastosowań w inżynierii budowlanej”. Jest autorem ponad 260 publikacji naukowych. Oprócz wybitnych osiągnięć naukowych ma również bardzo duże sukcesy w społecznym ruchu naukowym, odkrywaniu i popularyzacji osiągnięć nieznanych w Polsce wielkich uczonych pochodzących ze Śląska Opolskiego oraz ochronie dziedzictwa kulturowego Śląska. Jest członkiem Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk oraz Sekcji Mechaniki i Sekcji Inżynierii Materiałów Budowlanych i Fizyki Budowli tego Komitetu.
     Profesor wypromował 14 doktorantów nauk technicznych. Z grupy wypromowanych przez Jubilata doktorów trzech uzyskało stopień doktora habilitowanego, natomiast dwóch z nich – tytuł profesora.
     Za osiągnięcia naukowo-dydaktyczne oraz działalność społeczną został wyróżniony odznaczeniami państwowymi i resortowymi, w tym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Naukowej, a także nagrodami ministerialnymi, w tym Złotą Odznakę za Ratowanie Zabytków przyznaną przez Ministra Kultury i Sztuki.
Prezesowi Koła Macierzy w Gliwicach życzymy dużo zdrowia oraz kolejnych osiągnięć naukowych, dydaktycznych i społecznikowskich.
 

 

VIII Bal Cieszyński
 

     Czternastego stycznia br. w dużej Sali „Domu Narodowego” w Cieszynie odbył się VIII Bal Cieszyński zorganizowany przez Koło nr 6 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej przy współpracy z Cieszyńskim Ośrodkiem Kultury „Don Narodowy”. Był to przepiękny przegląd strojów ludowych, bowiem 95 % uczestników przybyło w strojach ludowych lub ich częściach. Do tańca przygrywało 6 orkiestr względnie kapel. Bal uświetniły: Zespół Pieśni i Tańca „Błędowianie” i kapela „Kamraci” z Hawierzowa-Błędowic, Estrada Regionalna „Czantoria” z Ustronia, „Nowina” z Jabłonkowa, Kapela „Šmykná” z Ostrawy oraz Kapela „Torka” z Cieszyna. Bal Cieszyński staje się imprezą dla znawców, koneserów i smakoszy. Panuje na nim niepowtarzalna atmosfera świetnej zabawy, stąd bilety rozchodzą się zaraz po ogłoszeniu imprezy. W balu uczestniczył wiceprezes MZC Mariusz Makowski.
 

 

Koncert kolęd
 

     Koło nr 6 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Cieszynie zorganizowało w Kościele św. Krzyża „Koncert kolęd” na którym wystąpiły: Zespół Regionalny i Kapela „Lipka” oraz „Nowina” z Jabłonkowa, Estrada Regionalna „Równica” z Ustronia oraz słowacka kapela „Šmykná” z Ostrawy.
     Kolekta z koncertu przeznaczona została na rzecz cieszyńskiego Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty. Kościół był szczelnie wypełniony słuchaczami.
 

 

Koncert Noworoczny
 

     W dniu 7 stycznia br. w Teatrze im. A. Mickiewicza odbył się „Koncert Noworoczny” organizowany przez Zarząd Główny Macierzy Ziemi Cieszyńskiej.
     Był to już X Koncert Jubileuszowy. W programie wystąpiła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka a solistami byli: Swietłana Kaliniczenko – sopran liryczno-koloraturowy oraz akordeonista Marek Andrysek. Na saksofonie wraz z towarzyszeniem orkiestry grał były stypendysta Funduszu Stypendialnego Śląska Cieszyńskiego Krzysztof Guńka. Wieczór prowadziła Grażyna Durlow a w programie znalazły się najpiękniejsze arie operowe i operetkowe, walce i polki Jana Straussa ojca i syna, Franciszka Lehara, Imre Kalmana. Całkowity dochód z koncertu przeznaczony został na Fundusz Stypendialny Śląska Cieszyńskiego przy Zarządzie Głównym Macierzy.
     Koncert został życzliwie przyjęty przez słuchaczy, którzy wysoko ocenili zarówno program jak i przygotowany bezpłatny bufet.
     Bufet obsługiwała młodzież Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. MZC a zbiórkę pieniędzy i rozsprzedaż kwiatów zabezpieczyli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. A. Osuchowskiego w Cieszynie.

 

 

Spotkanie Noworoczne
 

     W dniu 16 stycznia br. w „domu Macierzy” odbyło się „spotkanie Noworoczne” zorganizowane przez Zarząd Główny Macierzy. Spotkanie zaszczycili – Starosta Cieszyński oraz Wiceburmistrz miasta Cieszyna, Prezes Macierzy Szkolnej w Republice Czeskiej, członkowie honorowi, prezesi Kół oraz działacze Macierzy. W części artystycznej wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Cieszynie-Krasnej z widowiskiem jasełkowym, Mariusz Makowski promował „Kalendarz Cieszyński 2012”. Prezes ZG Macierzy Marta Kawulok podsumowała rok 2011 oraz podziękowała obecnym za wszystko co zrobili dla naszego stowarzyszenia a było tego bardzo wiele.
     Były śpiewy, rozmowy, zdjęcia, smakołyki oraz znakomity barszcz przygotowany przez Koło Macierzy na Mnisztwie. Obsługę kelnerską zapewniła młodzież z ZSEG im. MZC w Cieszynie.

 

 

Plan Pracy Zarządu Głównego na rok 2012

Prezydium Zarządu głównego MZC w dniu 2 stycznia br. zatwierdziło ramowy plan pracy na rok 2012 obejmujący następujące przedsięwzięcia:

  1. Koncert Noworoczny.
  2. Spotkanie Noworoczne.
  3. Spotkanie z prezesami Kół.
  4. Seminarium popularno-naukowe o życiu i działalności ks. Józefa Londzina.
  5. Fundowanie stypendiów oraz ich coroczne wręczanie.
  6. Działalność wydawnicza i wnioski grantowe:
    •     - Kalendarz Cieszyński 2013
    •     - „Strój Cieszyński (podręcznik edukacji regionalnej) – II wyd.
    •     - Fundusz stypendialny Śląska Cieszyńskiego (grant)
    •     - Koncert Noworoczny (grant)
  7. Remont „Domu Macierzy” (ciąg dalszy)
  8. Walny Zjazd Delegatów
  9. Rajd im. Władysława Orszulika
  10. Inwentaryzacja Kostiumerni.
  11. Porządkowanie dokumentacji majątkowej obiektów będących własnością Zarządu Głównego.


Za Zarząd

      Sekretarz                             Prezes

/ - / Józef Klajsek                   / - / Marta Kawulok




 

Facebook
MZCnew version 11