Okólnik nr 11/12

OKÓLNIKI I KOMUNIKATY ZG » Okólniki ZARZĄDU GŁÓWNEGO - ARCHIWUM od 2011 roku » 2012 ROK » Okólnik nr 11/12

Cieszyn, 22.10.2012 r.


Okólnik nr 11/12


 

Macierz została Organizacją Pożytku Publicznego (OPP)
 

     Z dużą przyjemnością i satysfakcją informujemy o decyzji Sądu Rejestrowego w Bielsku-Białej z dnia 12 października br. o nadaniu Macierzy Ziemi Cieszyńskiej – Towarzystwo Miłośników Regionu statusu organizacji pożytku publicznego.
     Decyzja ta umożliwia dokonanie odpisu 1 % z podatku na konto naszego Stowarzyszenia.
     Podajemy nr Krajowego Rejestru Sądowego (KRS):
                0000032238
     na który należy się powoływać przy dokonywaniu rozliczenia rocznego PIT.
     Z góry dziękujemy za dokonane wpłaty.

 

 

Goście z Działdowa
 

     W dniach 17-21.10. br. w Cieszynie przebywała 20-osobowa delegacja „Towarzystwa Miłośników Ziemi Działdowskiwej” z Działdowa. Celem, wycieczki było poznanie miejsc oraz historii dziadowskich cieszyniaków – zasłużonych przy repolonizacji Warmii i Mazur po I wojnie światowej. Ziemie te były pozbawione polskiej inteligencji. Braki uzupełnili nauczyciele i działacze samorządowi ze Śląska Cieszyńskiego. Obejmowali oni stanowiska kierowników i nauczycieli szkół, starostów, burmistrzów, lekarzy i in. – chlubnie wpisując się swoją działalnością w pamięć miejscowego społeczeństwa.
     Goście z Działdowa zwiedzili m.in. w Cieszynie Cmentarz Komunalny i Ewangelicki zapalając znicze na grobach ludzi im znanych oraz zasłużonych dla Śląska Cieszyńskiego oraz Ziemi Dziadowskiej.
     Oprócz zwiedzania zabytków Cieszyna, goście zwiedzili Zaolzie oraz Beskidy. W dniu 19 października br. przedstawiciele Zarządu Głównego Macierzy spotkali się z delegacją członków i sympatyków Towarzystwa Miłośników Ziemi Dziadowskiej. Gościom przekazano życzenia oraz liczne wydawnictwa, zarówno macierzowe jak i pezetkaowskie. W dniu następnym goście z Działdowa uczestniczyli w uroczystym koncercie w Teatrze im. A. Mickiewicza pod tytułem „Aby Polska była Polską” poświęconemu 94. rocznicy powstania Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego.

 

 

Drugie wydanie „Śląska Cieszyńskiego”
 

     Po wyczerpaniu pierwszego nakładu, ukazało się drugie wydanie oczekiwanego tytułu „Śląsk Cieszyński” (środowisko naturalne, zarys dziejów, zarys kultury materialnej i duchowej). Tytuł do nabycia w cenie 25 zł. w Biurze Zarządu Głównego Macierzy (Cieszyn, ul. Stelmacha 14). Wydawcą jest Zarząd Główny Macierzy a pozycja ukazała się dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Cieszynie.
     W słowie wstępnym do książki Władysław Sosna napisał: „Wydawca pragnie żywić przekonanie, że ta nowa pozycja dobrze będzie służyła zamierzonemu celowi i będzie pomocną w poznaniu tego pięknego i ze wszech miar ciekawego zakątka ziemi leżącego na syku Polski, Czech i Słowacji, a noszącego historyczną nazwę Śląsk Cieszyński”.
     „Śląsk Cieszyński” jest cenną pozycją szczególnie dla cieszyniaków będących poza granicami Polski, a w kraju zawsze może być miłym upominkiem urodzinowym oraz gwiazdkowym. Polecamy ją także jako podręcznik do nauki o regionalizmie w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych Powiatu Cieszyńskiego.

 

 

Z działalności Kół
 

     Cieszyn – Koło nr 2 (prezes – Eugeniusz Raabe) W dniu 20 października br. odbyło się zebranie członków i sympatyków Koła w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „CELMA” w Cieszynie. Było to zebranie w plenerze, przy grillu, ale z pełnym porządkiem dziennym to jest sprawozdaniem z działalności Zarządu Głównego i Koła, podsumowaniem sezonu turystycznego, z wręczeniem 6 legitymacji nowym członkom oraz podjęciem jednogłośnej uchwały o wyposażeniu wszystkich członków Koła w znaczki organizacyjne. Prezes wręczył podziękowania członkom, którzy jako wolontariusze pomagali przy organizacji imprezy plenerowej pt. „Bawimy się na Podgórzu”. Nakreślony został plan pracy do końca roku oraz poinformowano obecnych o kolejnych prelekcjach w Osiedlowym Klubie Propozycji odbywających się w każdą trzecią środę miesiąca. Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna w wykonaniu wszystkich, a zebrało się około 40 osób. W programie były śpiew pieśni regionalnych, dowcipy, korowody taneczne a przy smakowitych potrawach z grilla nie zabrakło gorących i zimnych napojów w tym znakomitego „Brackiego”. Było to jedno z najdłuższych zebrań bo trwało aż 5 godzin, ale niezwykle bogate i owocodajne.
     Istebna (prezes – H. Kawulok) Zbigniew Wałach, inicjator Zaduszek Istebniańskich oraz Koło Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Istebnej zapraszają na XIII Zaduszki Istebniańskie dedykowane ks. prałatowi Józefowi Londzinowi w jego 150. rocznicę urodzin, które odbędą się 2 listopada br. o godz. 18.00 w Sali Domu Parafialnego w Istebnej. W programie – powitanie gości przez ks. proboszcza Tadeusza Pietrzyka, a referat „Życie i działalność ks. Józefa Londzina i jego związki z Istebną” przedstawi Małgorzata Kiereś. Prezes Koła Macierzy Michał Kawulok przedstawi „Współpracę ks. J. Londzina z Jerzym Warchałowskim”. Oprawę muzyczną przygotował Zbigniew Wałach i Kapela Wałasi.

                                   Za Zarząd

          Sekretarz                                           Prezes
     / - / Józef Klajsek                                / - / Marta Kawulok

 

Facebook
MZCnew version 11