Okólnik nr 13/13

OKÓLNIKI I KOMUNIKATY ZG » Okólniki ZARZĄDU GŁÓWNEGO - ARCHIWUM od 2011 roku » 2013 ROK » Okólnik nr 13/13

Cieszyn, 25.10. 2013
 

Okólnik 13/13
 

„Akt Nadania”


   Zarząd Główny Macierzy w Cieszynie otrzymał, uroczyście wręczony „Akt Nadania” następującej treści:
           „W przededniu XXI wieku AD 1999 odkryliśmy w Istebnej -Zaolziu
             dla Zaolzia tuż pod skalitą koroną Gańczorki
             bijące źródełko naszej świętej rzeki Olzy.             
             Źródełko oczyściliśmy i kamienną tablicą oznaczyli.
     Dziś do tego miejsca wyruszają dziesiątki zorganizowanych pieszych i kolarskich
     wycieczek.
     Dlatego my, pradawni osadnicy na lewym brzegu Olzy
                                      Księstwa Cieszyńskiego,
     zwracamy się do szacownego przedstawiciela tej ziemi piastowskiej z uprzejmą prośbą,
     by miejsce to , które jest sercu naszemu szczególnie miłe a otoczone przez nas szczególną
     czcią  i miłością, zechciał przyjąć z mocy swego urzędu pod swą specjalną opiekę.”

  w/w „Akt Nadania” został wręczony pani Prezes ZG MZC Marcie Kawulok w dniu 09.09.2013 przy źródle Olzy, przez organizatora corocznych wycieczek , pana Władysława Kristena z Czeskiego Cieszyna. Wycieczki do „Źródla Olzy” są tradycyjnie organizowane od wielu lat zawsze w tym samym dniu, to jest 9 września. Są to wycieczki autokarowe.

 

Z posiedzeń ZG MZC

Zarząd Główny Macierzy na swoich posiedzeniach:

  • podsumował zorganizowaną konferencję naukową poświęconą 330 rocznicy bitwy pod Wiedniem oraz przygotowanie publikacji z wygłoszonych referatów,
  • zatwierdził zarządzenie w sprawie inwentaryzacji zbiorów w kostiumerii,
  • zatwierdził przygotowanie uroczystości wręczenia stypendiow ufundowanych przez Fundację Stypendialną Śląska Cieszyńskiego działającą przy ZG MZC
     

  W roku szkolnym 2013/2014 przyznano łącznie 18 stypendiów- 3 stypendia dla maturzystów, 9 dla studentów I roku oraz 6 pomostowych.

Akty przyznania zostaną wręczone 27 października br o godz. 15.00 na Zamku w Cieszynie.

  • rozpatrzył i ustosunkował się do otrzymanych pism, które wymagały decyzji Prezydium,
  • zatwierdził podwyżki czynszów dla lokatorów wynajmujących lokale dzierżawione  w budynkach, stanowiących własność Stowarzyszenia Macierzy Ziemi Cieszyńskiej,
  • ustalił wykaz  60 grobów  osób zasłużonych dla Śląska Cieszyńskiego i Macierzy, naktórych zapalone zostaną 1 listopada znicze oraz zlożone plakietki biało -czerwone z napisem „ Pamiętamy”
  • ocenił stan  przygotowań do Koncertu Noworocznego w Teatrze im. Adama Mickiewicza w dniu 05.01.2014
  • poinformował o druku „Kalendarza Cieszyńskiego 2014”.

 
 

  Z działalności  Kół
 

  Klub literacki „ Nadolzie” Cieszyn
 

  W dniu 22 października br w siedzibie Zarządu Głównego Macierzy w Cieszynie odbyło się spotkanie z panią mgr Joanną Gawlikowską  pt „Ludzie listy piszą zwykłe, kolorowe- sztuka pisania listów”. Przedstawione zostały fragmenty dawnych listów po współczesny sms.
  Prelekcja ilustrowana była obrazami starych mistrzów, na których utrwalono postaci piszące listy.
Nie zabrakło ilustracji muzycznych – piosenek, w których mowa jest o listach.

 

Książki nadesłane

    Biblioteka ZG MZC wzbogaciła się o kolejne dary książkowe, za które bardzo dziękujemy ofiarodawcom.
   Fundacja im. M. Oczapowskiego z Olsztyna nadesłała książkę pt „Olsztyn Uniwersytecki”
(Historia- Wspomnienia- Refleksje) pod redakcją prof. Andrzeja Farugi- prezesa Warmińsko- Mazurskiego Koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Olsztynie, wydaną z okazji 660-lecia miasta Olsztyna, 30- lecia Warmińsko- Mazurskiego Koła MZC w Olsztynie oraz 15 -lecia Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie.
Wydawcą  jest Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego
 w Olszynie oraz Fundacja im.M. Czapowskiego.
Książka licząca 702 strony zawiera wiele cieszyńskich przyczynków historycznych oraz wspomnieniowych. Wśród nich: Barbara Dąbkowska „ Cieszyńskie Korzenie” - dzieje Wyższej Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego w Cieszynie zapisane w Archiwum Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie, prof. J. Guziur „Rozśpiewany mistrz” (wspomnienie
o prof. W. Wawrzyczce).
   Prezes Warszawskiego Koła Macierzy pani Aleksandra Bernacka- Frankowska przekazała
do ZG MZC wydawnictwo pt „Boernerowo pamięta” autorstwa J. B. Raczka, zawierające 278 stron, opublikowane przez Oficynę Wydawniczą RYTM w Warszawie.
W rozdziale „Polskie Państwo Podziemne”zawarto biografię pułkownika pilota Bernarda Antoniego Adameckiego, pseudonim- „Grabiec”, „Gozdawa”, „Bocian”, „ Parasol”, „Dyrektor”, urodzonego
 w Marklowicach Dolnych, ówczesnego powiatu Frysztat na Śląsku Cieszyńskim, w chłopskiej rodzinie.Uczył się najpierw w Marklowicach, maturę uzyskał w 1916 r w Seminarium Nauczycielskim w Cieszynie.
Na 10 stronach opisane są  jego losy wojenne i tragiczne powojenne.Jego pamięć została uczczona tablicą na  ścianie kościoła św. Karola Boremeusza na Cmentarzu Powązkowskim. Wśród 19 nazwisk niewinnie straconych do maja 1953 r z wyroków kapturowych sądów wojskowych Polski Ludowej, znajduje się nazwisko pilota Bernarda Adameckiego.W Marklowicach koło Zebrzydowic, jego rodzinnej miejscowości,  jednej z ulic nadano jego imię.
11 listopada 2006 r w dniu Święta Niepodległości, na gmachu byłego Seminarium Nauczycielskiego w Cieszynie, a obecnie filii UŚ, odsłonięto tablicę poświęconą płk.pil.Bernardowi Adameckiemu.
   W książce umieszczono także życiorys cieszyniaka -Jana Filipka, syna Jana i Marianny z Gryczów, który urodził się  07.09.1888r w Sibicy, w powiecie cieszyńskim.W latach 1901-1904 uczyl się w polskim gimnazjum w Cieszynie. Za czyny wojenne został aż czterokrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych. Jako ideowy i wzorowy żolnierz, który położył wybitne zasługi w walkach o niepodległość Polski , rozkazem MON z 20.12.1922 r nadano mu prawo noszenia Krzyża Walecznych z trzema okuciami, zaś w 1928r został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi i Medalem Dziesięciolecia Odzyskania Niepodleglości, a 14.04.1931 roku otrzymal Krzyż Niepodległości.
Został zamordowany przez NKWD w kwietniu 1940 roku w Katyniu.  
 
Za Zarząd  
   Sekretarz                   Prezes
/-/ J. Klajsek            /-/ M. Kawulok                        

 




 

Facebook
MZCnew version 11