Okólnik nr 14/13

OKÓLNIKI I KOMUNIKATY ZG » Okólniki ZARZĄDU GŁÓWNEGO - ARCHIWUM od 2011 roku » 2013 ROK » Okólnik nr 14/13

Cieszyn, 26.11.2013 r.

Okólnik nr 14/13

 

Z żałobnej karty …

 

     Z ogromnym żalem zawiadamiamy o śmierci śp. Leona Miękiny – długoletniego Prezesa Zarządu Głównego Macierzy Ziemi Cieszyńskiej (1981-1996) i Członka Honorowego Macierzy, który zmarł w dniu 4. listopada br w wieku 83 lat. Pogrzeb zmarłego odbył się w dniu 8. listopada z Kościoła w Cieszynie-Bobrku. Zmarłego żegnały rzesze znajomych, uczniów i wychowanków. W kondukcie pogrzebowym uczestniczyły 3 poczty sztandarowe, w tym poczet sztandarowy Zarządu Głównego Macierzy.
     Zmarłego pożegnała Prezes ZG MZC Marta Kawulok następującymi słowami:
     „Kocham Cię Ojczyzno moja, co mogę dla Ciebie zrobić?”
     To piękne stwierdzenie i proste pytanie przez całe życie towarzyszyło nieodżałowanej pamięci, Profesorowi Leonowi Mięknie.
     „Kocham cię Ojczyzno moja, co mogę dla Ciebie zrobić?”
     Swoją miłość do polskiej i cieszyńskiej ojczyzny, dzień w dzień, przez długie życie udowadniał czynem.
     Co mogę dla Ciebie zrobić?
     Mogę pisać o tobie wiersze, wysławiać twą urodę prozą, mogę cię opisywać i twoją historię, ludzi którzy nadawali ci kształt.
     I tak powstawały wiersze, literackie utwory, artykuły i naukowe opracowania Profesora: „Przez pryzmat trioletu”, „W cieniu  Beskidów”, „Światłocienie”, „Karola Miarki związki z Cieszynem”, „Prekursorzy”, „Znów minie wiek”, „Antologia literatury nadolziańskiej”, „Postrzeganie świata”, „Po bobreckich śladach” – to tylko kilka wybranych tytułów.
     Co mogę dla Ciebie zrobić?
     Mogę cię poznawać, uczyć się ciebie i mogę swą fascynację tobą przekazywać dalej i dalej, młodszym i starszym, rodzinie i obcym.
     Profesor był przez wiele lat charyzmatycznym nauczycielem i wychowawcą wielu pokoleń młodych cieszynian, wiodącym autorytetem dla wielu ludzi, którzy mieli szczęście spotkać Go na swej drodze.
     Co mogę dla Ciebie zrobić?
     Mogę cię tworzyć ojczystym językiem, najpiękniejszym językiem na świecie, mogę pokazać, że jesteś piękna, mówiąc o tobie najpiękniej jak tylko potrafię.
     Tak! Profesor był mistrzem niezrównanym najczystszej polszczyzny, nie tylko w piśmie, ale także w mowie. Wszak ukończył polonistykę na lubelskim KUL-u.
     Jak rzeźbiarz karraryjskim marmurem posługiwał się wysublimowaną polszczyzną roztaczając przed słuchaczem barwne obrazy swej ukochanej ojczyzny.
     Co mogę dla Ciebie zrobić?
     Mogę pójść do ludzi, wsłuchać się w ich historię, spotkać się i zaszczepić im swoją pasję, fascynację, przypomnieć dawne czasy, postawić przeszłości spiżowe pomniki i patrzeć z ufnością w przyszłość.
     I tak, dzięki Profesorowi powstał Klub Literacki „Nadolzie”, Macierz Ziemi Cieszyńskiej stała się Jego drugą rodziną, 16 lat był przecież głową tej rodziny – prezesem Zarządu Głównego. Spacerując po Cieszynie co krok napotykamy na Jego dzieła: pomnik Pawła Stelmacha, Jan Kubisza, pomnik Odzyskania Niepodległości, liczne pamiątkowe tablice – są one jak kamienie milowe Jego życia. Z inicjatywy Profesora Macierz rozpoczęła program edukacji regionalnej dzieci, młodzieży i nauczycieli, organizował konferencje, sympozja, obchody 100-lecia Macierzy Ziemi Cieszyńskiej i I Polskiego Gimnazjum w Cieszynie. To za Jego przyczyną światło dzienne ujrzało sporo wydawnictw,  w jakich wielu autorów mogło drukować swe dzieła: harcerski „Żaczek”, macierzowy „Kalendarz Cieszyński”, historyczne „Sylwetki Ziemi Cieszyńskiej”, poetyckie „Nadolzie”.
     Co mogę dla Ciebie zrobić?
     Mogę odszukiwać pamiątki twej przeszłości, tropić ludzi, którzy cię kształtowali, mogę im dać schronienie, powołać do nowego życia.
     Profesor szczególną troską otaczał materialne ślady duchowej kultury cieszyńskiej – rękopisy, pozornie nic nie warte świstki, broszury, książki i opasłe tomy czasopism. To dzięki Niemu w Książnicy powstało Centrum Wiedzy o Regionie, On między innymi przyczynił się do powstania „Książnicy Cieszyńskiej”, której losy i rozwój szczególnie leżały Mu na sercu. Nie mniejszą wagę przywiązywał do skomplikowanych losów Polaków za Olzą, wspomagając ich i liczne zaolziańskie organizacje.
     Co jeszcze mogę dla Ciebie zrobić?
     Mogę się dla Ciebie urodzić, dla ciebie żyć i złożyć siwą głowę w twych ramionach.
     Życie Profesora, to było piękne życie, bogate i spełnione, to było życie poświęcone Jego największej miłości – Ojczyźnie.
     „Jesteśmy tu po to by wciąż iść przed siebie
     świadomi, że wszystko przemija z chmurami
     zaś przemijające utrwalić i donieść
     by nieprzemijającym się stało, gdy nas już nie stanie.”
     To mądre słowa Profesora. Można rzec – Jego duchowy testament. Naszym obowiązkiem jest przejęcie pałeczki Leona Miękiny i przekazanie dalej, kolejnym pokoleniom, Jego wielkiego przesłania”
     „Kocham Cię Ojczyzno moja, co mogę dla Ciebie zrobić?”
 

 

Stypendia rozdane

 

     W dniu 27 października br. w Sali Konferencyjnej cieszyńskiego Zamku odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów i dyplomów o ich przyznaniu 18 stypendystom Funduszu Stypendialnego Śląska Cieszyńskiego działającego od roku 2002 przy Zarządzie Głównym Macierzy. Stypendia otrzymali 3 maturzyści oraz 15 studentów I roku studiów.
     Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: poseł do Parlamentu Europejskiego dr Jan Olbrycht, poseł na Sejm RP Aleksandra Trybuś, Przewodniczący Rady Powiatu Stanisław Kubicjus, Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego Alina Rakowska, dyrektorzy szkół oraz rodzice stypendystów. Z roku na rok poszerza się grono fundatorów stypendiów. Oprócz w/w imiennie wymienionych stypendia ufundowali również: Burmistrz Cieszyna Mieczysław Szczurek, Michał Bożek – prezes „Ustronianki” oraz Prezes Zarządu Głównego MZC. Środki na Fundusz Stypendialny czerpiemy z organizowanych od wielu lat Koncertów Noworocznych w Teatrze Adama Mickiewicza w Cieszynie, z organizowanych zbiórek publicznych oraz odpisów 1% deklarowanych przy składaniu dorocznych zeznań podatkowych PIT.
     Uroczystość wręczenia stypendiów wzbogacił występ zespołu dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Cieszynie-Krasnej pod kierunkiem Pani Danuty Guńki.
     Od powstania Funduszu Stypendialnego Śląska Cieszyńskiego stypendia otrzymało już 166 maturzystów i studentów I roku studiów, nadto przyznano 172 stypendiów pomostowych „Dyplom marzeń” oraz 8 stypendiów artystycznych im. Maćka Olbrychta. W roku bieżącym Bank Spółdzielczy w Cieszynie ufundował jedno stypendium, które nawiązało do założycieli Banku – Hilarego Filasiewicza i Adama Sikory. Stypendysta, któremu przyznano w/w stypendium otrzymał jeszcze okolicznościową monetę wybitą z okazji Jubileuszu 140. lecia Banku Spółdzielczego w Cieszynie i okolicznościową publikację.
 

 

Z działalności Kół
 

Koło Cieszyn Nr 6 („U Zduna”; prezes – Józef Swakoń)  W niedzielę 27 października br. na Zamku w Cieszynie Zarząd Koła Macierzy zorganizował spotkanie na temat „Strój ludowy – przeszłość czy renesans?”. Prezes Koła J. Swakoń oraz Łucja Dusek przedstawili w sposób bardzo interesujący zmieniającą się rolę tradycji w naszym życiu. Tłem spotkania była zorganizowana w oranżerii wystawa pt. „Hoczki, żywotki, żabotki … i inne wątki strojem pisane”. Spotkanie zorganizowano w „strojną niedzielę” podczas której pokazano tradycje rzemiosła (beskidzki haft krzyżykowy, wyrób czepców metodą igliczkową, wyrób czepców).
Koło Strumień (prezes - Anastazja Żur)  W dniu 15.11. br. odbyło się zebranie ogólne członków Koła z tematem: „ Strumień na starej fotografii i widokówce”. Prezentację przygotował Wojciech Kiełkowski. Po zebraniu uczestnicy spotkania zwiedzili wystawę „Żabi kraj w obiektywie”.
W październiku członkowie Koła zapoznali się z tematem „Historia szkolnictwa w Strumieniu” na podstawie materiałów zawartych w „Dziejach Strumienia” cz. II. Po odczycie odbyło się spotkanie z prezesem Koła Łowieckiego „Bażant”, który oprowadził członków Macierzy po ciekawej wystawie prezentującej ptaki, zwierzęta oraz trofea łowieckie strumieńskiej ziemi. Na wystawie przedstawiono różne akcesoria łowieckie – medale, dyplomy, obrazy, sprzęty itp.
 

 

Związek Górnośląski dziękuje
 

     Prezes Związku Górnośląskiego Andrzej Stania przekazał w imieniu organizatorów XVI Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego na ręce prezesa ZG MZC pismo, w którym pisze m.in.: …”składam serdeczne podziękowania dla członkiń Macierzy Ziemi Cieszyńskiej: mgr Reginy Kapały i mgr Jadwigi Wąsowicz za współpracę przy organizowaniu eliminacji półfinałowych XVI edycji Konkursu.
Ich sprawność organizacyjna, kompetencje i zaangażowanie sprawiły, że w eliminacjach mogła wziąć udział liczna grupa uczniów z Cieszyna. Działalność obu Pań w sferze edukacji regionalnej znana jest także poza Śląskiem Cieszyńskim, a efekty wychowawcze i poznawcze ich pracy widoczne podczas konkursów i przeglądów ogólnoregionalnych. Wyrażamy także nadzieję, że dalsza współpraca Macierzy Ziemi Cieszyńskiej i Związku Górnośląskiego będzie się umacniać ku pożytkowi śląskiej ziemi.”
     Dziękując za miłe słowa i wysoką ocenę działalności w/w/ Pań informujemy, że mgr Jadwiga Wąsowicz – dyrektor SP nr 7 w Cieszynie-Krasnej jest Wiceprezesem Zarządu Głównego Macierzy ds. edukacji regionalnej, szkolnictwa i młodzieży, natomiast mgr Regina Kapała – nauczycielka ZSEG im. MZC jest członkiem Plenum ZG MZC oraz Prezesem Koła Macierzy w ZSEG im. MZC w Cieszynie.
 

 

Laury Ziemi Cieszyńskiej 2013
 

     Wśród laureatów tegorocznej edycji „Srebrnej Cieszynianki” znalazło się czterech członków Macierzy. Są to: Ryszard Mazur – członek Koła nr 1 w Cieszynie, śp. Jan Chmiel – członek Klubu Literackiego „Nadolzie" nominowany przez Gminę Skoczów, Barbara Żerdka – ze Strumienia oraz Karol Franek – członek Cieszyńskiego Klubu Hobbystów nominowany do wyróżnienia przez Powiat Cieszyński. Gratulujemy!
 

 

„Kalendarz Cieszyński 2014”
 

     Ukazał się „Kalendarz Cieszyński 2014” jako dwusetna osiemnasta publikacja Macierzy Ziemi Cieszyńskiej. Na 248 stronach opublikowane zostały niezmiernie cenne i ciekawe artykuły zawarte w rozdziałach: „Historia – sto lat temu, Z życia Macierzy, Kultura, Wspomnienia, Sylwetki, Kultura ludowa, Folklor, Poezja, Proza oraz różności”. Kalendarz można nabywać w Biurze Zarządu Głównego Macierzy przy ul. Stelmacha 14 w cenie 22 zł. Biuro załatwia również wysyłkę zamówionych egzemplarzy. Wydawnictwo stanowi cenne kompendium wiedzy o wydarzeniach na Śląsku Cieszyńskim.
 

 

Książki nadesłane
 

    Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej przekazało dla Zarządu Głównego Macierzy „Monografię Zawiercia”. Obszerne wydawnictwo liczące 747 stron zawiera niezwykle interesujące dane o przeszłości miasta aż do obecnej transformacji społeczno-gospodarczej.


Za Zarząd

    Sekretarz                               Prezes
/-/ Józef Klajsek                    /-/ Marta Kawulok

Facebook
MZCnew version 11