Okólnik nr 4/13

OKÓLNIKI I KOMUNIKATY ZG » Okólniki ZARZĄDU GŁÓWNEGO - ARCHIWUM od 2011 roku » 2013 ROK »  Okólnik nr 4/13

Cieszyn, 22.03.2013r.

 

Okólnik nr 4/13

 

Z działalności Zarządu Głównego

 

     Obradujący w dniu 11 marca br Zarząd Główny MZC w Cieszynie zatwierdził ilości delegatów z poszczególnych Kół Terenowych oraz zatwierdził porządek obrad i regulamin WZD 2013. Zatwierdzono również listę zaproszonych gości. Inną ważną decyzją było podjęcie uchwały zatwierdzającej regulamin „Złotej Odznaki Macierzy” wraz z regulaminem nadawania: Złotej Odznaki, Medalu Pawła Stelmacha oraz godności Członka Honorowego Macierzy. Ustalono harmonogram posiedzeń ZG do końca br.

 

 

Ilości delegatów na WZD 2013

 

     Zwyczajny Sprawozdawczy Zjazd Delegatów (WZD) Macierzy odbędzie się w sobotę 25 maja br o godz. 8.30 w pierwszym terminie i o godz. 9.00 w drugim terminie w auli Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. MZC w Cieszynie przy placu Londzina nr 3.
     Zarząd Główny ustalił następujące ilości delegatów z poszczególnych kół:
 
Cieszyn – Koło nr 1 – 9
Cieszyn – Koło nr 2 - 6
Cieszyn – Koło nr 3 - 3
Cieszyn – Koło nr 4 – 5
Cieszyn – Koło nr 5 - 1
Cieszyn – Koło nr 6 - 5
Cieszyn – Koło nr 7 - 1
Drogomyśl – 5
Gliwice – 5
Grodziec – 5
Górki Wielkie – 1
Istebna – 1
Jaworzynka Zapasieki – 1
Kaczyce – 1
Kraków – 4
Mnisztwo – 3
Olsztyn – 10
Strumień – 6
Warszawa – 2
Wrocław – 1
Zabrzeg – 1
Zebrzydowice – 7
Cieszyńskie Bractwo Kurkowe – 2
Cieszyński klub Hobbystów – 3
Klub Literacki „Nadolzie” - 2
 
 

Wspólne posiedzenie

 

     W dniu 25 lutego br. odbyło się Plenum Zarządu Głównego Macierzy z udziałem przedstawicieli Zarządu Głównego PZKO oraz Zarządu Głównego Macierzy Szkolnej w Republice Czeskiej. Tematem była realizacja jednej z uchwał WZD 2012, która zobowiązywała ZG MZC do zorganizowania takiego spotkania poświęconego zacieśnieniu współpracy z organizacjami polskimi na Zaolziu. W wyniku dokonanej wymiany poglądów podjęto następujące ustalenia:

  1. Propagowanie współpracy Kół Terenowych Macierzy Ziemi Cieszyńskiej z Kołami PZKO oraz ZG Macierzy Szkolnej w RC.
  2. Przekazywanie informacji o organizowanych imprezach i przedsięwzięciach kulturalnych, sportowych poprzez bieżące aktualizowanie informacji na swoich stronach internetowych.
  3. 3. Wystąpienie przez Zarząd Główny MZC do władz samorządowych Miasta Cieszyna z prośbą aby dystrybucją „Wiadomości Ratuszowych” objąć Zarząd Główny PZKO oraz polskie organizacje mające swoją siedzibę w gmachu Kongresu Polaków.


 

Nowe władze Koła w Grodźcu

 

     W dniu 21 lutego br. w Zamku w Grodźcu odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze, które podsumowało I kadencję działalności Koła Macierzy w Grodźcu. Koło zostało powołane
w dniu 20 kwietnia 2009 r. i rozwinęło aktywną działalność społeczną i kulturalną. Zyskało sobie wysoki autorytet wśród mieszkańców o czym świadczy rosnąca ilość członków. Koło liczy obecnie 57 członków. O aktywności i pracowitości Zarządu Koła najlepiej świadczy fakt opracowania „Sprawozdania  z działalności Koła MZC w Grodźcu za rok 2012”, które liczy aż 12 stron i zostało wydane w formie biuletynu. Zawiera następujące rozdziały: I. Działalność organizacyjna, II. Działalność kulturalno-oświatowa, III. Działalność turystyczna, integracyjna, IV. Popularyzowanie i ochrona zabytków, V. Gromadzenie i opracowywanie dokumentów związanych z przeszłością, VI. Działalność informacyjno-wydawnicza, VII. Współpraca z organizacjami. Niektóre rozdziały oprócz informacji o działalności  w roku 2012 zawierały podsumowanie w 4 letniej kadencji. I tak na przykład Zarząd Koła zorganizował 45 spotkań, na których wiedzę o naszej kulturze regionalnej przedstawiało 28 różnych prelegentów.
     Wśród zaproszonych gości na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym obecni byli: Prezes ZG MZC Marta Kawulok, Mariusz Makowski – wiceprezes ZG oraz Bronisław Brudny – członek Prezydium d/s łączności z Kołami a zarazem Prezes Koła nr 1 w Cieszynie.
     Na szczególne uznanie zasługuje własna witryna Koła pod adresem: www.macierz-Grodziec.org , którą do dnia 15 lutego br odwiedziło ponad 120 tysięcy internatów.
     Zarząd Koła ukonstytuuje się w terminie późniejszym, a o jego składzie poinformujemy
w kolejnym okólniku.

 

Z działalności Kół

 

Koło nr 1 w Cieszynie (prezes – K. Brudny) W dniu 13 marca br to największe Koło na Śląsku Cieszyńskim podsumowało roczną działalność. Przyjęto sprawozdanie z dotychczasowej działalności oraz zatwierdzono bogaty plan działalności na rok bieżący. W imieniu ZG MZC – Józef Klajsek przekazał wyrazy uznania dla Zarządu i członków, którzy wielokrotnie okazywali pomoc i wsparcie dla Zarządu Głównego przy licznych przedsięwzięciach takich jak Koncert Noworoczny, sprzedaż wydawnictw Macierzy, wsparcie finansowe Funduszu Stypendialnego Śląska Cieszyńskiego oraz datki na remont „Domu Macierzy”.
 

Koło nr 2 w Cieszynie (prezes – E. Raabe) W dniu 12 marca odbyło się walne zebranie członków Koła
z udziałem Prezesa ZG MZC Marty Kawulok oraz posłanki do Sejmu RP Aleksandry Trybuś. Zatwierdzono sprawozdanie z działalności oraz plan pracy na rok bieżący. Koło przygotowuje się do jubileuszu 30-lecia działalności. Dokonano wyboru delegatów na WZD 2013. W planie na rok bieżący uwzględniono między innymi 3 wycieczki autokarowe. Tradycją koła stało się wręczanie nowym członkom legitymacji członkowskiej wraz ze znaczkiem organizacyjnym. Koło prowadzi własną „Kronikę”, a na zbliżający się jubileusz 30-lecia gromadzi archiwalia dokumentujące historię Koła.
 

Koło Drogomyśl (prezes – Jan Szeruda) Na zebraniu w dniu 6 marca br wystąpił Dziecięcy Zespół Taneczny „Macierzanki”, który działa jako sekcja przy Zarządzie Koła. Wszystkie Panie biorące udział
w spotkaniu otrzymały tulipany od Członków Zarządu z okazji zbliżającego się Święta Kobiet. Prelekcję
o zwyczajach i obrzędach związanych z narodzeniem dziecka na Śląsku Cieszyńskim przedstawiła Halina Szotek ze Skoczowa. Zarząd Główny reprezentowali na spotkaniu: Karol Franek – wiceprezes oraz Józef Klajsek – sekretarz.
 

Koło Grodziec (prezes – Edward Cichy) Na uroczystym spotkaniu uczczono pamięć ks. Józefa Londzina, realizując prelekcję poświęconą jego Działalności. Temat przedstawił Wojciech Grajewski, historyk, pracownik Książnicy Cieszyńskiej. Współorganizatorem spotkania był GOK Jasienica a koncert Kwartetu Muzycznego z tej miejscowości nagrodzono gromkimi brawami.
 

Koło Strumień (prezes – Anastazja Żur) W dniu 13 marca br odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze, na którym podsumowano bogatą działalność za okres 4 lat. Dokonano wyboru nowego Zarządu Koła w skład, którego weszki: Anastazja Żur – prezes, Wanda Niemiec – I wiceprezes, Zdzisław Wyleżuch – II wiceprezes, Adam Gawron – sekretarz, Alina Miła – skarbnik. Członkami Zarządu zostali: Władysława Lewandowska, oraz Bronisław Świeży. Do Komisji Rewizyjnej wybrano: Honoratę Kuś – przewodnicząca oraz członkinie: Agnieszka Kurowska oraz Mirosława Chwist. Dokonano również wyboru delegatów na WZD 2013. Prezes Zarządu Głównego MZC Marta Kawulok złożyła serdeczne podziękowania za dotychczasową działalność Koła, które zalicza się do jednego z najaktywniejszych na terenie Śląska Cieszyńskiego. Nowemu Zarządowi pod przewodnictwem zasłużonej Pani Prezes życzyła owocodajnej działalności dla dobra Macierzy oraz Strumienia.
 

Klub Literacki „Nadolzie” (prezes – Jolanta Skóra) W dniu 27 lutego br w Klubie „Nasz Kącik” Cieszyńskiego Ośrodka Kultury „Dom Narodowy” odbyło się poetyckie spotkanie autorskie członkini Klubu Literackiego „Nadolzie” Marii Nowak z Ustronia pod tytułem „Czas i Wisła płyną dalej i dalej”. Maria Nowak jest autorką wierszy okolicznościowych, religijnych i ekumenicznych pisanych językiem literackim i gwarą. Jej teksty, różnorodne pod względem językowym i tematycznym to zabawne fraszki
i opowieści z życia wzięte. Recytowane wiersze zgromadzeni słuchacze nagradzali długotrwałymi oklaskami. Spotkanie wzbogacone było śpiewem solisty przy akompaniamencie fortepianu. Swój podziw dla autorki wielu z obecnych wyrażało wręczonymi kwiatami. Był to niezapomniany wieczór literacki, który zgromadził nadkomplet słuchaczy.

 

Wartościowa książka

 

     Członek Cieszyńskiego Klubu Hobbystów Grzegorz Kasztura jest autorem niedawno wydanej książki „Z historii polskiego lotnictwa na Śląsku Cieszyńskim w latach 1912-1939”. Pretekstem do wydania tej publikacji była setna rocznica pierwszego lotu hr. Michała Scipio del Campo nad Cieszynem i Bielskiem w październiku 1912 r. Jej jednak najważniejsza część opisuje szczegółowo działalność Szkoły Szybowcowej na Górze Chełm w Goleszowie (Godziszowie) powstałej w 1934 r., Szkoły Lotniczej w Aleksandrowicach powstałej w 1936 r. a także Ośrodka Szkolenia Spadochronowego w Bielsku i tamtejszych Śląskich Zakładów Szybowcowych. Autor ukazuje jak wielkie znaczenie miał Śląsk Cieszyński w szkoleniu kadr polskiego lotnictwa w okresie międzywojennym. Książkę kończy aneks podający (niepełną jeszcze) listę osób związanych ze Śląskiem Cieszyńskim służących w czasie II wojny światowej w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii – obejmuje ona ponad 200 nazwisk. Autor będzie wdzięczny osobom, które mogłyby uzupełnić jego badania, zwłaszcza rodzinom mogącym przybliżyć biografie lotników ze Śląska Cieszyńskiego. Książkę można nabyć w Cieszyńskim Centrum Informacji (w budynku Ratusza w Cieszynie), można też kontaktować się z prezesem Cieszyńskiego Klubu Hobbystów Stefanem Królem pod nr tel. 668-36-76-79. Koszt publikacji 35 zł.

 

List z Nałęczowa

 

     Prezes Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa – Jerzy Michał Sodek przesłał do Zarządu Głównego Macierzy list, w którym napisał między innymi: …”Cieszę się, iż list ks. Józefa Londzina do dra Wacława Lasockiego (przekazanego z moich zbiorów w postaci fotokopii) był dla Państwa ważnym dokumentem, który stał się, kolejnym przyczynkiem do poszerzenia wiedzy o znanej nie tylko na Śląsku Cieszyńskim niezwykle barwnej postaci księdza społecznika (a także regionalisty). Przy tym czytelnicy „Kalendarza Cieszyńskiego” (znakomicie wydawanego pod względem edytorskim i z bogatą oraz interesującą zawartością merytoryczną) mogli poznać także osobę nałęczowskiego lekarza społecznika. (…) Serdecznie Państwa pozdrawiam, życząc samych sukcesów w działalności społecznej na rzecz Cieszyna i Ziemi Cieszyńskiej”.


Za Zarząd

    Sekretarz                              Prezes

/-/ Józef Klajsek                    /-/ Marta Kawulok




 

Facebook
MZCnew version 11