Okólnik nr 7/13

OKÓLNIKI I KOMUNIKATY ZG » Okólniki ZARZĄDU GŁÓWNEGO - ARCHIWUM od 2011 roku » 2013 ROK » Okólnik nr 7/13

Cieszyn, 9.05.2013 r.


 

Okólnik nr 7/13

 

Premier u warszawskich Macierzowców

 

     Na zaproszenie warszawskiego Koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w dniu 20 marca br przybył prof. Jerzy Buzek.
     Prezes Koła Aleksandra Bernacka-Frankowska powitała znakomitego gościa słowami: „Gościmy
i serdecznie witamy w naszych skromnych progach wybitną postać polskiego i europejskiego życia publicznego, długo oczekiwanego Jerzego Buzka, profesora nauk technicznych, posła na sejm III kadencji oraz premiera rządu RP w latach 1997-2001, od 2004 roku posła do Parlamentu Europejskiego VI i VII kadencji, a w latach 2009-2012 jego Przewodniczącego. Od roku 2012 Kawalera Orderu Orła Białego.
     Panie Profesorze, fetujemy dziś Pana obecność w Warszawskim Kole, przede wszystkim jednak witamy Pana – jako Zaolzianina, Cieszyniaka i Ślązaka, naszego krajana. Jesteśmy zaszczyceni, że znalazł Pan możliwość i czas by przyjąć nasze zaproszenie.
     Nieliczna, bo zaledwie 22 osobowa rodzina Cieszyniaków i Zaolziaków zrzeszonych w Warszawskim Kole MZC istnieje i działa od 1979 roku, czyli już 34 lata. Korzenie nasze, naszych rodziców, babć i dziadków sięgają m.in. Cieszyna, Chybia, Cisownicy, Strumienia, Goleszowa, Wisły, Brennej, Harbutowic, Bielska-Białej a także Trzyńca, Górnej Suchej, Gródka, Karwiny. Wśród członków Koła są też sympatycy – warszawiacy, a także urodzeni w Katowicach i Sosnowcu. Wszyscy pieczołowicie pielęgnujemy pamięć o naszych przodkach.
     Życzymy Profesorze, by czuł się Pan w tej rodzince, tu i teraz jak u siebie w domu
– w Śmiłowicach na Zaolziu i prosimy, by opowiedział nam Pan o sobie …”
     Po wręczeniu Gościowi kilkunastu wiosennych kwiatów przyszedł czas na Jego opowiadanie:
     „Urodziłem się 3 lipca 1940 roku w Śmiłowicach na Zaolziu, w małej wiosce położonej kilka kilometrów od Cieszyna i Trzyńca. Jako 8-letni chłopak wchodziłem z dziadkiem na górę Ropiczkę, z której pokazywał mi on całą Polskę, Matka była nauczycielką, ojciec inżynierem elektrykiem. Nauki pobierałem w szkole podstawowej w Chorzowie, gdzie przeprowadzili się moi rodzice, bo ojciec tam dosłał pracę. Potem było Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego. Po studiach na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach podjąłem pracę w Instytucie Inżynierii Chemicznej PAN, gdzie uzyskałem stopień doktora nauk technicznych. Następnie był wyjazd na staż naukowy na Uniwersytet w Cambridge. Potem była praca na Politechnice Śląskiej, a później na Politechnice Opolskiej. W latach 80. tych rozpocząłem pracę w dziedzinie ochrony środowiska i ochrony powietrza. Wyniki prac naukowych wdrażałem bezpośrednio w przemyśle. W tym czasie po zrobieniu habilitacji uzyskałem tytuł profesora nauk technicznych.
     We wrześniu 1980 roku rozpocząłem działalność w „Solidarności”. Zostałem przewodniczącym Komisji Zakładowej Związku, potem w 1981 roku delegatem na I Krajowy Zjazd Solidarności.
Po ogłoszeniu stanu wojennego działałem w podziemiu jako sekretarz Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej (lata 1983-1987). Zdobyłem mandat posła na Sejm z listy AWS. W 2000 roku stanąłem na czele tej partii. Zostałem premierem. W 2004 roku z listy Platformy Obywatelskiej startowałem na posła do Parlamentu Europejskiego. Wygrałem, dostałem się uzyskując bardzo dobry wynik w głosowaniu. W 2009 roku objąłem funkcję Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, uzyskując 555 z 713 głosów biorących udział w głosowaniu.
     Nigdy nie zapomniałem skąd pochodzę!”
     Potem była dyskusja a w jej trakcie prof. Jerzy Buzek poprosił kolejno wszystkich członków aby przedstawili się i powiedzieli skąd pochodzą i kilka słów o sobie.
     Gość otrzymał skromny prezent – „Kalendarz Cieszyński 2013” ze stosowną dedykacją i podpisami wszystkich członków warszawskiego Koła. Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem do kroniki Koła.

 

Z działalności Kół

 

Koło Zebrzydowice (prezes – Helena Bartoszek)  W „Wiadomościach znad Piotrówki” ukazał się obszerny reportaż o „Noworocznym spotkaniu Macierzowców” w zamku zebrzydowickim w dniu 23 stycznia br. reportaż ilustrowany 3 zdjęciami zakończony jest apelem i wpłacanie 1% podatku na konto Macierzy Ziemi Cieszyńskiej.
Prezes Koła Helena Bartoszek zamieściła obszerny artykuł poświęcony Alojzemu Gabzdylowi – długoletniemu nauczycielowi i kierownikowi Szkoły w Zebrzydowicach. Jego między innymi zasługą było odtworzenie kroniki szkolnej, bo poprzednia została zniszczona w czasie wojny. Był społecznikiem – działaczem Macierzy Szkolnej, ławnikiem oraz działaczem Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”.
     Marcowe spotkanie Koła poświęcone było Janowi Kiepurze. Na ekranie można było zobaczyć m. in. świadectwa szkolne i uwagi o zachowaniu przyszłego śpiewaka. Jan Kiepura był nie tylko wielkim artystą ale i patriotą. Przekazywał ogromne kwoty na potrzeby kraju.
     Z kulisami działalności dziennikarskiej zapoznał członków Koła Tadeusz Kopaczek – długoletni redaktor „Głosu Ziemi Cieszyńskiej”. Nie zabrakło na spotkaniu wspomnień o Januszu Korczaku, którego postać przybliżyła Aniela Stoś. Brygida Simka przedstawiła swój najnowszy tomik poezji pt. „Kroki”. Oto fragment jednego z wierszy: „Mknąc przez życie / Zatrzymaj się na / Chwilę / Nie możesz biec / Tak nieustannie / Usiądź … / Popatrz … / Posłuchaj … /
Brygida Simka jest autorką również obszernego artykułu pt. „Cieszyn – miasto pełne uroku”, który ukazał się w dwumiesięczniku ”Powiat Słupski” nr 1-2/2013. Autorka kreśli w nim dzieje naszego miasta oraz przytacza wiele ciekawostek z historii oraz teraźniejszości. Artykuł zakończyła pełnym ciepła wierszem pt. „Cieszyn nad Olzą”.
 

 

Przed Walnym Zjazdem Delegatów Macierzy 2013

 

     Już niedługo bo 25 maja br o godz. 8.30 w pierwszym terminie i o godz. 9.00 w drugim, spotkają się delegaci w auli Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Macierzy Ziemi Cieszyńskiej
w Cieszynie przy pl. Londzina nr 3.
     Miło nam, zakomunikować, że po obradach uczestnicy zjazdu będą mogli skorzystać z kilku atrakcyjnych imprez a mianowicie:
O godz. 17.00 w Sali Cieszyńskiego Ośrodka Kultury „Dom Narodowy” (Rynek 12) odbędzie się przedstawienie Zespołu Teatralnego PZKO z Milikowa Centrum pt. „Rocznica, czyli 30 roków żech nie widzioł słóńca”. Wstęp wolny a przedstawienie w gwarze gwarantuje przednią zabawę.
Przedstawienie jest częścią programu „VIII Dnia Tradycji i Stroju Regionalnego” organizowanego przez ZG PZKO w Republice Czeskiej wraz z Obwodem Cieszyńskim oraz Koło nr 6 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej.
     Na tym nie kończą się propozycje pobytu w Cieszynie. O godz. 20.00 zapraszamy do Kościoła Jezusowego na Wyższej Bramie na koncert Chóru z USA. Wstęp wolny.
     Dla „nocnych Marków” w nocy z piątku na sobotę 24/25 maja proponujemy skorzystanie
z możliwości zwiedzenia 18 placówek, które zostaną udostępnione w ramach „Cieszyńskiej nocy muzeów”. Szczegóły na afiszach. Placówki będą udostępniane do zwiedzania przeważnie od godz. 19.00 do 1.00.
Szczególnie polecamy prezentację filmu „Cieszyn w 3D”. film prezentuje najważniejsze wątki powstania grodu, utworzenie Księstwa Cieszyńskiego, wygaśnięcie dynastii Piastów, pożar Cieszyna i jego odbudowę, powstanie Muzeum Cieszyńskiego oraz przybliża dzieje Hotelu „Pod Brunatnym Jeleniem”. Bilety w cenie 15,00 zł. Prezentacja filmu w „Pod Brunatnym Jeleniem” o godz. 21.00, 22.00, 23.00 oraz 24.00.

    W maju zostaną do Kół Macierzy przesłane „Sprawozdania ZG MZC z działalności w roku 2012”, które prosimy doręczyć delegatom na Walny Zjazd Macierzy.
     


                        Za Zarząd

    Sekretarz                               Prezes
/-/ Józef Klajsek                     / - / Marta Kawulok




 

Facebook
MZCnew version 11