Okólnik nr 8/12

OKÓLNIKI I KOMUNIKATY ZG » Okólniki ZARZĄDU GŁÓWNEGO - ARCHIWUM od 2011 roku » 2012 ROK » Okólnik nr 8/12

Cieszyn, 8.08.2012 r.
 

Okólnik nr 8/12
 

Po nadzwyczajnym Plenum
 

     W dniu 6.08. br. odbyło się Nadzwyczajne Plenum ZG Macierzy w całości poświęcone Nadzwyczajnemu Walnemu Zjazdowi Delegatów Macierzy (NWZD), który odbędzie się w dniu 11.08 br. Tematem obrad były sprawy merytoryczne oraz organizacyjne związane z NWZD Macierzy. Konieczność zwołania NWZD wynika z potrzeby zmiany obowiązującego statutu, w którym po uzyskaniu akceptacji Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej, zamieścimy zapis, że Stowarzyszenie nasze jest organizacją pożytku publicznego (OPP). Okazję zmiany zapisu w statucie chcemy również wykorzystać do ujednolicenia kadencyjności Kół do kadencyjności Zarządu Głównego. Dotychczas kadencja władz Koła była 3-letnia, a Zarządu Głównego 4-letnia. Po zmianie zapisu w statucie kadencyjność zarówno Zarządu Głównego jak i kół będzie jednolita tzn. czteroletnia.
 

 

Z działalności Kół

 

Strumień (prezes - Anastazja Żur) W dniu 15 lipca br. w przepięknej scenerii strumieńskiego parku odbył się IV Dzień Tradycji, Stroju, Pieśniczki i Tańca. Organizatorem imprezy byli: Zarząd Koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu.
     Po wspólnym odśpiewaniu hymnu Macierzy „Płyniesz Olzo”, przybyłe liczne zespoły regionalne prezentowały pierniczki, tańce, godki, stroje i potrawy regionalne.
Zespoły przybyły z Pawłowic, Góry, Drogomyśla oraz nie zabrakło miejscowego reprezentacyjnego „Strumienia”. Poziom artystyczny imprezy był bardzo wysoki i profesjonalny. Nie brakło dla smakoszy regionalnych potraw i napojów. Była to znakomicie zorganizowana zabawa, która zadowolić mogła każdego konesera. Za wspaniałą ucztę duchową należą się organizatorom najwyższe słowa uznania oraz pochwały. Zarząd Główny Macierzy był reprezentowany przez Bronisława Brudnego, który nie krył swojego podziwu i uznania za przykładnie zorganizowaną imprezę promującą Macierz Ziemi Cieszyńskiej. Brawo Strumień!
Grodziec (prezes - Edward Cichy) Czerwcowe spotkanie Koła zorganizowano w formie wycieczki do Wisły, Koniakowa i Malinki. Głównym celem wycieczki było zwiedzenie Zameczku Prezydenta w Wiśle, który zbudowany został w latach 1929-1930 jako dar ludu śląskiego. Uczestnicy wycieczki mieli możliwość zwiedzenia należącej do rezydencji drewnianej zabytkowej kaplicy z roku 1909. Nie pominięto zwiedzania skoczni narciarskiej w Wiśle oraz muzeum rodziny Konarzewskich w Istebnej. Bogaty program wycieczki wypełniły ponadto odwiedziny izby regionalnej im. Marii Gwarek, Galerii Sztuki Regionalnej oraz popis gry na trombitach. Wycieczkę zakończyła pieczona kiełbasa i kwaśnica, przygotowane w zajeździe „Pilchowe Jadło” w Wiśle Malince oraz „śpiewny” powrót do domu.
    Kolejne spotkanie członków Koła miało miejsce 22 czerwca br. i było związane ze szczególnym wydarzeniem jakim była uroczysta promocja książki zawierającej reprint broszury do sporządzonej w 1557 r., a wydanej rok później w Bazylei Mapy Polski, autorstwa Wacława Gródeckiego. Książka ukazała się dzięki wsparciu finansowemu Województwa Śląskiego oraz Józefowi Królowi – wiceprezesowi Koła, z zamiłowania historykowi, który odnalazł jeden egzemplarz mapy w zbiorach Biblioteki PAN na Zamku w Kórniku.
    Promocja reprintu tekstów Wacława Grodeckiego – „Dedykacja mapy Polski królowi Zygmuntowi II Augustowi” i Filipa Melanchtona „List polecający z wywodem o pochodzeniu Polski” z 1558 roku odbyła się w zamku grodzieckim – miejscu urodzin autora mapy oraz działającej tu Fundacji im. Wacława Grodeckiego.
    Spotkanie zaszczycili swoją obecnością poseł na Sejm RP p. Czesław Gluza, radny Sejmiku Wojewódzkiego prof. dr hab. Karol Węglarzy, dyr. Muzeum Śląska Cieszyńskiego p. Marian Dembiniok oraz przedstawiciele Zespołu Historii Kartografii Instytutu Historii PAN.
    W lipcu zorganizowano IV Biesiadę Grodziecką, której celem było przybliżenie mieszkańcom Grodźca folkloru góralskiego Ziemi Cieszyńskiej. Muzykę, tańce i śpiew zaprezentował Zespół Regionalny Pieśni i Tańca „Koniaków” pod kierownictwem p. Urszuli Gruszki. Dla przybyłych gości członkinie Koła oraz Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały poczęstunek w postaci ciast i napojów.
W sierpniu Zarząd Koła przygotowuje spotkanie wyjazdowe do Cierlica na Żwirowisko oraz wycieczkę do Koprzywnicy i Sztramberku.
Zdjęcia z wymienionych imprez można oglądać w kalendarium na witrynie:
www.macierz-grodziec.org/

 

II Złaz Górski im. Władysława Orszulika

 

     W dniu 15 września br. (sobota) odbędzie się II Złaz Górski MZC im. Władysława Orszulika z metą przy schronisku na Kamiennym.
      W złazie mogą wziąć udział członkowie Macierzy wraz z rodzinami, zespoły reprezentujące Koła terenowe lub osoby indywidualne zgłoszone na kartach zgłoszeń. Minimalny skład zespołu – 3 osoby.
Zgłoszenie należy dostarczyć lub przesłać wraz z potwierdzeniem zapłaty na adres Zarządu Głównego MZC (43-400 Cieszyn, ul. P. Stelmacha 14) lub potwierdzić drogą elektroniczną na adres mailowy: macierz@onet.pl
Termin zgłoszeń upływa 7 września br.
Wpisowe wynosi : 12 zł dla osoby dorosłej, 7 zł dla dzieci i młodzieży (do 18 roku życia). Wpisowe można także wpłacić na konto bankowe organizatora z dopiskiem „Złaz MZC”
Numer konta: 75 8113 0007 2001 0175 8494 0001
Meta Złazu czynna będzie od 12.00 do 14.00 a oficjalne zakończenie Złazu o godz. 15.30.
Proponowane trasy złazu:

  1. Wisła Centrum – Kamienny (szlak żółty) - czas dojścia ok. 1 godz., 15 min.
  2. Ustroń Dobka – Zakrzosek - Trzy Kopce Wiślańskie - Kamienny (szlak czarny, następnie niebieski i żółty) - czas dojścia 1 godz., 40 min.*
  3. Przełęcz Salmopolska – Jawierzyny – Gościejów – Trzy Kopce Wiślańskie – Kamienny (szlak żółty) – czas dojścia ok. 3 godz.
  4. Ustroń – Polana – Orłowa – Świniarka – Zakrzosek – Trzy Kopce Wiślańskie – Kamienny (szlak zielony, niebieski i żółty) – czas dojścia ok. 3 godz. *

* na trasach oznaczonych gwiazdką istnieje możliwość przejścia z przewodnikiem PTTK, który będzie czekał na zainteresowane osoby i grupy o godz. 10.30 (trasa nr 2) i o godz. 10.00 (trasa nr 4) w wyznaczonym miejscu i fakt ten należy potwierdzić na karcie zgłoszenia. Miejsce spotkania zostanie podane zainteresowanym na 3 dni przed złazem.
     W ramach wpisowego uczestnicy otrzymają:

  • posiłek turystyczny na mecie złazu,
  • okolicznościową pieczątkę,
  • kartkę okolicznościową.
     

      Złaz odbędzie się bez względu na warunki pogodowe.
      Organizator nie zwraca wpisowego osobom lub drużynom, które zgłosiły się a nie wzięły udziału w złazie.
      Udział w złazie jest dobrowolny a kierownictwo złazu nie bierze na siebie odpowiedzialności za ewentualne wypadki i szkody wynikłe w czasie jego trwania wobec uczestników jak i osób trzecich.
     W karcie zgłoszenia prosimy podawać: imię i nazwisko zgłaszającego się, telefon kontaktowy w czasie złazu, nazwę Kola MZC, łączną ilość uczestników oraz określenie czy zgłoszenie jest indywidualne czy zespołowe (zgłoszenie dostępne na naszej stronie). Tak samo należy podkreślić, gdy zgłaszający zainteresowany jest przejściem z przewodnikiem (tak/nie).
     Do zobaczenia na szlakach złazu!
 

 

Rada Oświatowa Śląska Cieszyńskiego
zawiesiła swą działalność

 

     Z dniem 1 lipca 2012 r. Rada Oświatowa Śląska Cieszyńskiego działająca jako sekcja przy Zarządzie Głównym Macierzy od 2005 r. zawiesiła swoją działalność.

 

 

Po Nadzwyczajnym Zjeździe

 

     W dniu 11 sierpnia 2012 r. odbył się Nadzwyczajny Walny Zjazd Delegatów (NWZD) Macierzy, który obradował w siedzibie Zarządu Głównego w Cieszynie. Celem zwołanego NWZD była konieczność uchwalenia zmian w statucie, które pozwolą na uzyskanie przez Stowarzyszenie statusu organizacji pożytku publicznego jak również, wykorzystujemy okazję do ujednolicenia kadencyjności władz Kół Terenowych do kadencyjności Zarządu Głównego. Zmiany ujednolicają kadencyjność do okresów czteroletnich.
      NWZD jednogłośnie podjął uchwałę dotyczącą zmian w statucie Macierzy Ziemi Cieszyńskiej – Tow. Miłośników Regionu.
      Zarząd Główny dziękuje wszystkim obecnym delegatom na NWZD a było ich aż 43. Frekwencja pozwoliła na podjęcie prawomocnych uchwał w drugim terminie rozpoczęcia zjazdu.

                                                               Za Zarząd

      Sekretarz                                    Prezes

/ - / Józef Klajsek                         / - / Marta Kawulok

 

Facebook
MZCnew version 11