Okólnik nr 8/13

OKÓLNIKI I KOMUNIKATY ZG » Okólniki ZARZĄDU GŁÓWNEGO - ARCHIWUM od 2011 roku » 2013 ROK » Okólnik nr 8/13

Cieszyn, 21.06.2013 r.
 

Okólnik nr 8/13
 

Uchwała Walnego Zjazdu
 

     Obradujący w dniu 25 maja br. Zwyczajny, Sprawozdawczy Walny Zjazd Delegatów Macierzy Ziemi Cieszyńskiej podjął następujące uchwały:

  1. Zatwierdza „Sprawozdanie Zarządu Głównego Macierzy Ziemi Cieszyńskiej” za rok 2012.
  2. Udziela Zarządowi Głównemu Macierzy Ziemi Cieszyńskiej absolutorium za rok 2012.
  3. Zatwierdza „Plan pracy Zarządu Głównego Macierzy Ziemi Cieszyńskiej na rok 2013”.
  4. Nadaje godność Członka Honorowego następującym osobom:
    1. Zdzisławowi Bogdanowiczowi,
    2. Bolesławowi Tołłoczko,
    3. Jerzemu Wałdze,
    4. Barbarze Żerdce.
  5. Wyraża podziękowanie członkom i sympatykom naszego stowarzyszenia, którzy przekazali 1% podatku za rok 2012 na działalność statutową Macierzy Ziemi Cieszyńskiej.
  6. Zjazd dziękuje przedstawicielom instytucji, samorządom, duchowieństwu, szkołom oraz Terenowym Kołom Macierzy za aktywny udział w realizacji programu 150-lecia urodzin ks. Józefa Londzina. Roczny program działań opracowany przez Zarząd Główny Macierzy pozwolił uczcić pamięć i dorobek wielkiego syna Śląska Cieszyńskiego.
  7. Działając na podstawie § 25 ust. pkt. b Statutu Macierzy Ziemi Cieszyńskiej Towarzystwo Miłośników Regionu, przyjmuje się i zatwierdza sprawozdanie finansowe Stowarzyszenia Macierz Ziemi Cieszyńskiej Towarzystwo Miłośników Regionu za okres od 01.01.2012 r. do 31.12.2012 r. składający się z:
    - rachunek zysku i strat wykazujący stratę w kwocie 14 677,55 zł.
    - bilansu zamykającego się po stronie aktywów i pasywów kwotą 1 394 099,05 zł.
    - informacji dodatkowej.
  8. Działając na podstawie § 25 ust. pkt. b Statutu Macierzy Ziemi Cieszyńskiej Towarzystwo Miłośników Regionu, w sprawie strat i zysków nierozliczonych za lata 2009-2012 uchwala się co następuje:
    - straty za rok 2012 i 2010 oraz 2008 będą pokryte przez Stowarzyszenie zyskami w roku 2009 oraz 2011.
  9. Na podstawie § 25 ust. pkt. f Statutu Macierzy Ziemi Cieszyńskiej Towarzystwo Miłośników Regionu


§ 1

Zatwierdza się „Złotą Odznakę Macierzy Ziemi Cieszyńskiej”, jako kolejne z wyróżnień nadawane członkom Macierzy zgodnie z regulaminem uchwalonym przez  Zarząd Główny Macierzy Ziemi Cieszyńskiej.
 

§ 2

Ustala się, iż „Złota Odznaka MZC” ma kolor złoty, kształt okrągły i jest średnicy 23 mm.
 

§ 3

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Głównemu Stowarzyszenia.

 

10. Rozpatrzyć możliwość przetłumaczenia na język polski i wydania wydawnictwa pt.: „Skąd się wzięli Polacy na Zaolziu”.

 

     Walny Zjazd Delegatów zobowiązuje Zarząd Główny do rozpatrzenia wniosków zgłoszonych w trakcie dyskusji, a nie ujętych w formie uchwały.

 

 

Z działalności Kół
 

Koło nr 1 Cieszyn (prezes – Bronisław Brudny)  Dnia 8 maja członkowie i sympatycy Koła nr 1 wyznaczyli sobie spotkanie w Muzeum Drukarstwa w Cieszynie przy ul. Głębokiej 50. Zwiedzających przywitał Karol Franek – pasjonat i znawca, który o drukarstwie cieszyńskim i powstawaniu książek wie wszystko. Można było oglądać zabytkowe maszyny drukarskie, poznawać dawną pracę zecera. W dzisiejszych zabieganych czasach zabytkowa drukarnia stanowi świat ciekawy i tajemniczy oraz świadectwo dawnej historii i świetności tego rzemiosła o czym świadczą nalepki i opakowania drukowane dla cieszyńskich i nie tylko zakładów pracy. Każdy cieszyniak powinien poznać to urokliwe miejsce.
W dniu 12 czerwca.2013 r. odbyło się spotkanie klubowe Koła nr 1. Tematem była prelekcja Grzegorza Kasztury pt.: „100 lat polskiego lotnictwa na Śląsku Cieszyńskim”. Była ona ilustrowana prezentacją multimedialną. Jak zwykle w takich przypadkach na sali znalazły się osoby, które mogły podzielić się także własnymi wspomnieniami lub o swoich bliskich, o lotach szybowców nad Górą Chełm lub lotniskiem w Aleksandowicach.
Koło nr 2 Cieszyn (prezes – Eugeniusz Raabe)  W dniu 17 kwietnia br. zorganizowano wycieczkę autokarową do Krakowa. Wjazd do Krakowa nastąpił z kierunku Skawiny co umożliwiło po drodze oglądanie pięknych widoków na zaśnieżone szczyty Babiej Góry i Tatr.  W Krakowie zwiedzano Kopiec Kościuszki z zachowanymi fortyfikacjami oraz wystawę poświęconą Tadeuszowi Kościuszce. W dzielnicy żydowskiej, na Kazimierzu uczestnicy wycieczki zapoznali się z historią Krakowa, zwiedzili stare synagogi oraz cmentarz żydowski. Zwiedzanie Rynku i Sukiennic zakończyło wspólne zdjęcie oraz zwiedzanie nowej atrakcji tego miasta jaką jest podziemie. Muzeum to, jest na wskroś nowoczesne, wchodzący przez filmową kurtynę cofają się do średniowiecznego Krakowa. Mnogość eksponatów pozwala w sposób przystępny zapoznać się z historią, kulturą i ekonomią średniowiecznego Krakowa, Polski i całej Europy. Rozśpiewany autokar z uczestnikami wycieczki dotarł do Cieszyna wieczorem. Było wesoło, wszystko zorganizowane perfekcyjnie przez niezawodne Biuro Turystyczne „Ondraszek” z Cieszyna.
W dniu 13 czerwca br. w świetlicy ROD „Tulipan” w Cieszynie odbyło się ogólne zebranie członków, podczas którego dokonano niedużych zmian w składzie Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej, wręczono Medal Pawła Stelmacha Eugeniuszowi Lorkowi oraz złożono gratulacje członkowi Koła Zdzisławowi Bogdanowiczowi z okazji nadania Członkostwa Honorowego przez Walny Zjazd Delegatów Macierzy. Ponadto uroczyście wręczono legitymacje i znaczki organizacyjne 4 nowym członkom Macierzy. Wysłuchano relacji z przebiegu obrad WZD 2013 oraz z wycieczki Koła do Krakowa. Wybrano Komitet Organizacyjny obchodów XXX. lecia Koła. Spotkanie zakończono przy grillu. Było niezmiernie sympatycznie, przyjemnie – bo oprócz spraw merytorycznych nie zabrakło pieśni oraz kwiatów dla wyróżnionych.
Koło Grodziec (prezes – Edward Cichy)  W dniu 25 kwietnia Koło gościło Jana Krężeloka, czterokrotnego olimpijczyka i wielokrotnego mistrza Polski. Zacny gość jest mieszkańcem Grodźca, pracownikiem naukowym AWF w Katowicach i trenerem kadry narodowej w biegach narciarskich. Gość przedstawił sytuację biegów narciarskich w Polsce i perspektywy rozwoju tej dyscypliny w porównaniu z innymi krajami. Np. w Niemczech i Skandynawii istnieją hale i tunele, gdzie można biegać na śniegu przez cały rok, a w Polsce nie ma ani jednej profesjonalnej trasy do treningu na nartorolkach w okresie letnim.
     

Za Zarząd
 

    Sekretarz                                    Prezes

/-/ Józef Klajsek                           / - / Marta Kawulok



 

Facebook
MZCnew version 11